Sterilizasyon Birimi
04 Şubat 2019

STERİLİZASYON  BİRİMİ

Enfeksiyon kontrolüne yönelik tüm çalışmaları yürütmek suretiyle sterilizasyonu en üst seviyede tutarak hastalarımızın güvenilir bir şekilde hizmet almalarını sağlamak, hastalarımızı ve personelimizi enfeksiyon riskinden azami ölçüde korumaktır.

Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimizde sterilizasyon ünitesi bulunmadığından, sterilizasyon hizmetleri hizmet alım yolu ile yapılmaktadır.

Merkezi sterilizasyon ünitesi firma personelleri temiz arabaları ile temiz kutularına yerleştirilen aletlerin merkezimize naklini sağlar.

Aletlerin Sayımı, Bakımı ve Kontrolü, Aletlerin Paketlenmesi, Steril Edilmesi ve Depolanması,   Kullanım Alanına Transferine kadar Sterilitenin korunması, İndikatör Kullanımı,   Cihazların Günlük Bakımı aşamaları ise MSÜ’de gerçekleşmektedir.

Merkezi sterilizasyon ünitesinde günlük yapılan Bowie- Dick test, biyolojik indikatör etiketi, kimyasal indikatör sonuçları, firma tarafından hazırlanan Sterilizasyon İşlemleri Takip Formuna kaydedilir.

Merkezi sterilizasyon ünitesinde vakum kaçak testi 1mmbar/dakikadan fazla ise her gün yapılır, 1,3 mmbar / dakika üzerinde ise cihazın çalışması durdurulur.

Merkezimiz tarafından yılda 2 kez sterilizasyon hizmetlerinin yapıldığı ünite yerinde değerlendirilerek, sterilizasyon hizmetlerinin uygunluğu kayıt altına alınır.

  Merkezi sterilizasyon barkod okuyucu sistemimizde hasta ve çalışan güvenliği için doğru kaydın, doğru yanıt olacağına inanıyoruz. Merkezi sterilizasyon sistemimizde geriye dönük hangi hastaya hangi aletin kullanıldığı alet sterilizasyon bilgilerine ulaşılabilmektedir.steril.jpg
  •  Merkezi Sterilizasyon Birimimiz Hizmet Kalite Standartlarına göre

  •  Kirli alan,
  •  Steril alan olarak düzenlenmiştir.