Diş Laboratuvarı Birimi
06 Kasım 2017

DİŞ PROTEZLERİ

SABİT PROTEZLER

“Kron ve köprü” terimleri sabit protetik restorasyonları tanımlamak amacıyla kullanılan genel terimlerdir. Diş eksikliklerinde fonksiyon olarak en fazla tercih edilen protez tipi olmakla beraber aşırı madde kaybına uğramış dişlerin, diş dokusuna ve rengine benzer malzemeler kullanılarak yerine konması işlemine protetik tedavi adı verilir.

Kron- Köprü Restorasyonları : Bir veya birden fazla diş eksikliğinde, komşu dişlerin prepare edilerek, hazırlanan dişler üzerine metal  altyapı hazırlanır. Üstyapıda porselen kullanılarak istenilen estetik sonuç elde edilir.Boşluk bölgeleri estetik ve fonksiyonel olarak yeniden kazanılmış olur.

Metal destekli porselen kronlar: Altyapı olarak diş dokularına uyumlu, gerekli dayanıklılığa sahip ve sağlığı idame ettirebilecek diş hekimliğine özel metallerin kullanıldığı protezlerdir. Standart metal alaşımlı sabit protezler tüm dişlere uygulanabilmektedirler.

         
                                                  

HAREKETLİ BÖLÜMLÜ PROTEZLER

Kullanıcı tarafından takılıp çıkarılabilen ve günlük bakıma ihtiyacı olan protezlerdir. Yeni yapılan protezler, ağızda yabancı ve büyük olacağından ötürü protezlere alışmak biraz zaman alabilir. Alışma süresini en aza indirebilmek için ilk günlerde kullanımda devamlılık önemlidir. Fakat bu alışma sürecini tamamladıktan sonra geceleri çıkararak temiz su dolu bir kabın içerisinde muhafaza edilmesi önemlidir. Bu durum yumuşak dokuların dinlenmesine yardımcı olacaktır.